چگونه رمز بایوس (BIOS) را ریست کنیم؟
سپتامبر 10, 2018
تفاوت رم DDRدر برابر DDR2 و DDR3
سپتامبر 10, 2018
نمایش همه

همه چیز در مورد RAM در مک ها

برای هر کامپیوتری اتفاق می افتد که هنگام انجام دادن چند کار هم زمان، سرعت آن کاهش یابد. اگر سیستم شما دائما اینطور است، احتمالا باید حافظه RAM خود را عوض کنید.

اضافه کردن به حافظه رم قطعا باعث افزایش کارایی و سرعت سیستم شما خواهد شد. ولی سوال اصلی اینجاست که چه مقدار حافظه نیاز است. در تعدادی از آزمایشگاه‌های کامپیوتری٬ آزمایش هایی بر روی تعدادی از مک ها با حافظه‌های مختلف انجام شده و نتایج آنها تجزیه و تحلیل شده است و نتیجه آن ها نشان داد که تاثیرحافظه رم بستگی دارد به کارهایی که شما با کامپیوتر خود انجام می دهید.

برای انجام برخی کار ها به بیشترین حد قدرت نیاز است در حالی که برای انجام کاری دیگر، همان حافظه رم اصلی کافی است. اجازه دهید قبل از بررسی نتایج آزمایش ها، ببینیم که حافظه رم چیست و چه اهمیتی دارد.

رم چیست؟
RAM یا همان Random Access Memory حافظه ای موقت است که CPU برای دسترسی به اطلاعات تحت پردازش از آن استفاده می کند. دستیابی و پردازش داده های موجود در این حافظه، بسیار سریع تر از پردازش داده های موجود در حافظه های بلند مدتی مانند هارد درایو هاست.

فرض کنید می خواهید بر روی یک فایل متنی کار کنید. کامپیوتر شما آن فایل و دیگر فایل های لازم را به حافظه رم انتقال می دهد تا شما کارتان را انجام دهید. حالا فرض کنید که می خواهید بدون بستن فایل متنی، با فوتوشاپ کار کنید. فوتوشاپ هم اطلاعاتی را بر روی رم انتقال خواهد داد؛ نکته همین جاست. هر چقدر که بخواهید چند کار را با هم انجام دهید، به همان میزان حافظه در رم دستگاه شما اشغال خواهد شد.

وقتی حافظه رم شما پر شده است و می خواهید یک نرم افزار دیگر را باز کنید، کامپیوتر مجبور می شود برخی از اطلاعات موجود در رم را که بلا استفاده هستند، به هارد دیسک منتقل کند. این عمل باعث کاهش سرعت سیستم خواهد شد و هرچه حافظه رم شما بیشتر باشد، کامپیوتر کمتر از این روش استفاده می کند.

آیا می توانم حافظه رم را افزایش داد؟
در لیست کنونی دستگاه‌های اپل، مک پرو، آی مک های تا ۲۰۱۱ و فقط آی مک ۲۷ اینچ ۲۰۱۲، مک مینی ها، و مک بوک پروی غیر رتینا قابلیت آپگرید سخت افزاری توسط کاربر در هر زمان را دارند.

برای تشخیص این که آیا سیستم شما قابلیت آپگرید دارد یا نه می توانید از ابزار های آنلاینی مانند Crutial، Kingston ، و Tiger Direct استفاده کنید.

در ضمن نحوه تغییر رم و یا اضافه کردن رم به مک ها بسیار ساده است و خود شما به راحتی می توانید این کار را از طریق لینک دستورالعمل های زیر که مرتبط به سایت اپل است انجام دهید.
همچنین ویدیوهای آموزشی تعویض رم نیز وجود دارند که می توانید از یوتیوب برای مشاهده ویدیوهای تصویری تعویض و یا اضافه کردن رم جدید استفاده کنید.

به چه میزان٬ می توان حافظه رم دستگاه مک را افزایش داد؟

مطمئنا میزان اضافه کردن رم ۱- به تعدادی اسلات های موجود دستگاه و ۲- پشتیبانی از میزان مشخصی از حافظه بستگی دارد.

برای نمونه مک بوک پروها معمولا دارای دو اسلات و هر اسلات در نهایت قابلیت پشتیبانی از ۸ گیگابایت حافظه رم را دارند یعنی در نهایت ۱۶ گیگابایت. در حالیکه آی مک های قدیمی دارای ۴ اسلات هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از میزان اسلات های موجود برای مک ها و حداکثر حافظه رمی که می توانید به مک خود اضافه کنید از لینک های راهنمایی که در بالا در مورد مک ها قرار داده شده است می توانید استفاده کنید.

آزمایش ها: تاثیرات رم
یک کامپیوتر هر چقدر حافظه رم بیشتری داشته باشد، کارایی بهتری خواهد داشت، ولی چقدر بهتر؟

برای پاسخ به این سوال آزمایش Speedmark 8 بر روی ۲ نوع کامپیوتر با رم های ۴GB، ۸GB، و ۱۶GB انجام شده است.

کامپیوتر اول یک آی مک ساخت ۲۰۱۱ با پردازنده Core i5 و فرکانس ۳٫۱GHz و حافظه یک ترابایت بود. کامپیوتر دوم هم یک مک بوک پروی ساخت ۲۰۱۱ با پردازنده ی Core i7 و فرکانس ۲٫۴GHz و ۷۵۰ گیگابایت هارد بوده است. هر دو سیستم تنظیمات استاندارد داشته اند.

تست فتوشاپ

تست فوتوشاپ شامل انجام دادن یک سری تغییرات در یک فایل بوده است. طبق نتایج به دست آمده، میزان تاثیر حافظه رم، بسته به اندازه فایل مورد نظر تغییر می یابد.
فوتوشاپ بهترین نمونه از نرم افزاری است که می تواند حافظه رم بسیار زیادی مصرف کند. این نرم افزار به شما اجازه می دهد حداکثر میزان حافظه ای را که می خواهید به آن تعلق دهید. در غیر این صورت تمام رم را استفاده می کند و اجازه نمی دهد کار های دیگرتان را انجام دهید.

نتایج براساس ثانیه می باشد٬ هر نتیجه کمتر باشد٬ بهتر است.

نرم افزار VMware در ویندوز ۷
همین تست در مورد ویندور ۷ با استفاده از نرم افزار VMware انجام شده است. VMware نرم افزاری است که برخی اوقات می تواند حافظه زیادی مصرف کند. این نرم افزار همانند فوتوشاپ این امکان را به شما می دهد که مقدار معینی رم در اختیار برنامه قرار دهید.

نتایج براساس امتیاز می باشد٬ هرچه نتیجه بیشتر باشد٬ بهتر است.

در زیر نتیجه تعدادی از تست های دیگر قرار داده شده است.نتایج براساس امتیاز می باشد٬ هرچه نتیجه بیشتر باشد٬ بهتر است. نتایج براساس امتیاز می باشد٬ هرچه نتیجه بیشتر باشد٬ بهتر است.

توجه: نتیجه بالا در مورد کپی فایل از عمد قرار داده شده تا به این نکته توجه کنید که سرعت نقل و انتقال فایل در ۹۰ درصد به نوع هارد شما بستگی دارد و حافظه تاثیر آنچنانی در نقل و انتقال فایل ها ندارد. مقاله ای در مورد انواع هاردها٬ تاثراتشان در سرعت انجام عملیات در  حال تهیه است که بعد از اتمام روی سایت اپلستان قرار خواهد گرفت.

بهترین مقدار حافظه رم کدام است؟
بیشتر مک ها در حال حاضر رم ۴ گیگابایتی و یا ۸ گیگابایتی دارند. همین میزان برای کارهای روزمره و عمومی کافی است. اگر می خواهید رم خود را ارتقا دهید، قبل از آن باید میزان استفاده از آنرا هنگام انجام کار های روزمره برسی کنید.

همچنین نحوه استفاده شما از کامپیوتر و برنامه هایی که استفاده می کنید٬ اهمیت زیادی دارند. مثلا اگر عادت دارید نرم افزار های زیادی را باز نگه دارید و یا چندین پنجره مرورگر را باز نگه دارید و یا از نرم افزارهای گرافیکی و ادیتورهای ویدیویی استفاده می کنید٬ ارتقای حافظه رم می تواند سیستم شما را روان تر کند.

اگر سیستم تان کند شده است از داخل فولدر Applications سپس فولدر Utilities برنامه Activity Monitor را باز کرده و تب System Memory را انتخاب نمایید و میزان استفاده از رم را مشاهده خواهید کرد.

نتیجه گیری:
اگر به قدرت زیادی نیاز ندارید، ارتقا دادن حافظه رم کار بیهوده ای است. اگر فقط چند بار به حافظه رم بیشتری نیاز پیدا کنید، نباید به خاطر آن متحمل هزینه اضافی شود. فقط در صورتی این کار را انجام دهید که مدام از برنامه‌هایی استفاده می کنید که رم دستگاه را اشغال می کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید