هیت سینک و دلیل استفاده آن در لپ تاپ ها

انواع باتری لپ تاپ و مشکلات آن
آگوست 30, 2021
سیکل باتری لپ تاپ چیست و چگونه آن را پیدا کنیم
سپتامبر 4, 2021
نمایش همه

هیت سینک و دلیل استفاده آن در لپ تاپ ها

هیت سینک و کاربرد آن در سیستم ها

ابتدا بیایید بررسی کنیم هیت سینک چیست . هیت سینک که ترجمه لغوی آن گرماگیر است یک قطعه در کامپیوتر ها و لپ تاپ ها است که برای انتقال گرما از چیپ های مهم و با حرارت بالا مثل cpu ، گرافیک و در بعضی دستگاه ها چیپ شمالی (لپ تاپ ها) به بیرون از دستگاه است.

نجوه عملکرد هیت سینک در لپ تاپ و کامپیوتر کمی متفاوت است.

در کامپیتر ها هیت سینک های غیر فعال نیز وجود دارد و برای هر قسمت نیز گرماگیر جدایی وجود دارد اما در لپ تاپ ها هیت سینک که اغلب از جنس مس است (به دلیل انتقال گرمای بهتر ) گرما را از چیپ ها گرفته و به قسمت فن منتقل می کند و فن نیز هوای گرم را به بیرون از لپ تاپ هدایت می کند.

هیت سینک های فعال و غیر فعال

تفاوت گرما گیر های فعال و غیر فعال در این است که گرما گیر های فعال دارا فن هستند که توانایی هدایت بهتر و سریع تر گرما به بیرون از دستگاه و یا قطعه مورد نظر را دارند.

اما از معایب آن ها هم این است که به خاطر داشتند قطعه های متحرک در خود هم هزینه بیشتری دارند و هم احتمال خرابی بالاتری نسبت نوع غیر فعال دارند.

البته نوع فعال انواع متفاوتی دارد برای مثال :

 • واتر کولینگ : در این نوع که نوع جدیدی از سیستم خنک کننده محسوب می شوند با استفاده از آب گرما از چیپ گرفته و به سمت فن برده می شود و گرما در کنار فن آزاد شده و توسط فن بیرون رانده می شود.

این نوع در کامپیوتر ها مورد استفاده قرار می گیرد زیرا نیاز به فضای بیشتری از حالت عادی است و در فضای  کوچک لپ تاپ ها جای نمی گیرد .

 • ایر کولینگ : در این نوع گرما داخل سیستم توسط فن ها از آن خارج می گردد مانند همان سیستم های عادی و روند کار هم به این صورت است که ابتدا یک فن گرما را از چیپ به بیرون انتقال داده و فن بعدی گرما را به بیرون از کیس می برد.

 

 • نوع بعدی سیستم خنک کننده لپ تاپ ها است روش کار این نوه به این صورت است که گرما توسط خمیر سیلیکون به قسمت فلزی هیت سینک انتقال داده می شود و حرارت از قسمت فلزی به سمت فن می رود و توسط فن به بیرون هدایت می شود.

 

حال فهمیدیم که هیت سینک قطعه ای است که گرما را از قطعه های مهم گرفته و قبل از اینکه گرما بیش از حد بالا رود آن را از سیستم خارج می کند . گرماگیر ها برای سیستم های متفاوت (لپ تاپ ها و یا کامپیوتر ها ) در انواع متفاوت با معایب و مزایای ممتفاوت طراحی شده اند که در ابتدای مطلب به صورت کوتاهی به آن اشاره کردیم.

در ابتدای مطلب هیت سینک های فعال را معرفی کردیم بیاید در ادامه به بررسی نوع غیر فعال آن بپردازیم.

گرماگیر غیر فعال

این نوع از هیت سینک ها هیچ قطعه مکانیکی ندارند و عملاً خراب نمی شوند اما برای خنک سازی نیاز به این دارند که یک هوایی به صورت پیوسته در کنار آن ها در جریان باشد .

دلیل آن هم این است که سیستم خنک کننده آن از فرایند Convection استفاده می کند تا گرما را از قطعه یا چیپ مورد نظر خارج کند . این جریان که معادل فارسی آن جریان همرفت است به طور کلی باعث خنک شدن هیت سینک غیر فعال می شود و در نتیجه باعث خنک شدن چیپ مورد نظر می گردد.

هر کدام از هیت سینک هایی که بررسی کردیم دارای مزایا و معایبی هستند برای مثال هیت سینک های فعال از نظر خنک سازی بهتر از نوع غیر فعال عمل می کنند اما از نظر دوام نوع غیر فعال عمر طولانی تری را دارد و اتمال خراب شدن آن کمتر است.

هیت سینک های غیر فعال به نوعی مانند رادیاتور نیز هستند . غیرفعال ها می توانند از جنس مس و یا آلومینیوم باشند.

چرا آلومینیوم ؟

 1. هزینه تمام شده کمتر برای تولید کننده
 2. وزن کمتر و سبکی بیشتر
 3. دوام بیشتر در برابر رطوبت و واکنش پذیری کمتر
 4. ترک نخوردن در برابر سرد و گرم شدن
 5. متورم نشدن در برابر حرارت بالا

دمای ذوب آلومینیوم حدود ۶۶۰ درجه سانتی گراد است و به همین دلیل نیز آلومینیوم می تواند گزینه مناسبی باشد تا به راحتی دمای آن به خاطر حرارت منتقل شده از چیپ ها بالا نرود .

خمیر سیلیکون

خمیر سیلیکون یکی از اجزا جدا نشدنی لپ تاپ ها و کامپیوتر ها است زیرا باعث انتقال بهتر گرما از چیپ به هیت سینک ها یا سیستم خنک کننده ها می شود .

نحوه کار آن هم به این صورت  است که خمیر سیلیکون سکاف های بسیار ریز که بین چیپ و هیت سینک قرار دارد را پر می کند دلیل اینکه خمیر سیلیکون استفاده می کنیم هم این است که خمیر بهتر از هوا گرما را منتقل  می کند.

البته این خمیر باید بعد از مدتی تعویض شود زیرا به خاطر گرمای بالایی که چیپ ها دارند خمیر کارایی خود را از دست می دهد و دیگر نمی تواند مانند قبل حرارت را به هیت سینک منتقل کند و سفت تر می شود .

در نتیجه کارایی آن نسبت به قبل کمتر می شود و اگر در زمان مناسب عوض نشود باعث سوختن و خرابی چیپ می شود .

زمان مناسب برای تعویض خمیر سیلیکون لپ تاپ  تقریبا سالی یکبار است اما این تایم بر اساس مقدار و نحوه استفاده شما از لپ تاپ می تواند متغیر باشد.

فرسودگی و سفت شدن خمیر سیلیکون به  عوامل زیر نیز بستگی دارد :

 1. قدرت چیپ و حرارت تولیدی
 2. عملکرد مناسب فن
 3. خروج مناسب هوای گرم از داخل سیستم
 4. فیکس شدن قطعات سیستم خنک کننده
 5. استفاده از جنس با کیفیت خمیر سیلیکون

در عملکرد سیستم خنک کننده لپ تاپ جنس هیت سینک نیز مهم است که از جنس آلومینیوم است یا از جنس مس.

طبیعاتاً اگر از جنس مس باشد (که اغلب این طور است) گرما به صورت بهتری انتقال می یابد و حرارت تولیدی قطعات سریعتر از داخل دستگاه خارج می شود.

اگر قصد خرید دستگاهی دست دوم و کار کرده دارید قبل از خرید به هیت سینک آن نگاهی بیاندازید که دچار شکستگی ویا ترک خوردگی نداشته باشد.

برای خرید هیت سینک مناسب لپ تاپ خود می توانید به سایت الکتروتاپ مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید