معیار خرید ویدئو پروژکتور
آگوست 11, 2019
عیب یابی کامپیوتر و لپ تاپ
مشکلات رایج لپ تاپ و کامپیوتر+آموزش عیب یابی کامپیوتر
آگوست 11, 2019
نمایش همه

ویدیو پروژکتور چیست؟

درباره ویدیو پروژکتور

ویدیو پروژکتور و یا دیتا پروژکتور دستگاهی می باشد که تصاویر انفورماتیک را با دریافت سیگنال های ویدئویی تصاویر را با استفاده از یک لنز بر روی صفحه نمایش پخش می کند. صفحه نمایش می تواند پرده و یا دیوار سفید باشد. 

در این مقاله قصد داریم به معرفی ویدیو پروژکتور و برخی ویژگی های آن بپردازیم:

آشنایی با ویدیو پروژکتور

پروژکتور زمانی که اختراع شد نوار مجموعه ای ازعکس های به هم چسبیده را با سرعت یک بیست و چهارم ثانیه نشان می داد. این دستگاه ابتدا با نام ادیسون ویتاسکوپ نامیده شد. آن هم به علت مشهور بودن ادیسون در آن زمان که می توانست به موفقیت این دستگاه کمک کند. امروزه شرکت ها، مدارس، دانشگاه ها و رگان های دیگر برای انتشار اطلاعات و ارتباط ات در دهه اخیر برای سادگی در آموزش از این سیستم استفاده می کنند. ویدئو پروژکتورها را معمولا همراه با یک برد هوشمند استفاده می کنند. امروز ویدئو پروژکتورها بخش جدا نشدنی از هوشمند سازی مدارس می باشد.

مصرف برق ویدیو پروژکتور

برق ورودی این دستگاه V220 بوده، مصرف لامپ و مدار الکترونیکی آن در حدود W300 می باشد. ورودی تصویر آن در مدل های ساده با کابل VGA و نیز AV می باشدو در مدل های جدید تر که تکنولوژی روز بهره برده اند از پورت HTMI نیز پشتیبانی می کنند.

لامپ ویدیو پروژکتور

شدت روشنایی لامپ ویدئو پروژکتور در واحد Ansi lumens (انسی لومنس ) اندازه گیری می شود. کم ترین مقدار لومن ویدئو پروژکتور ۷۰۰ لومنس می باشد و تا ۱۵۰۰۰ لومن نیز در بازار موجود می باشد. شدت نور و روشنایی برای دیدن تصویر با نور محیط رابطه ی معکوس دارد، یعنی هر چه شدت نور بیش تر باشد جهت بهتر دیده شدن تصاویر محیط  نیاز به تاریکی کم تری دارد. مثلا ویدئو پروژکتوری با شدت نور کم تر از ۳۰۰۰ لومن به فضای نسبتا تاریک و دستگاه با شدت نور ۶۵۰۰ لومن به بالا قابلیت پخش تصویر در محیط نسبتا رئشن را دارا می باشد.

کیفیت و اندازه تصویر ویدیو پروژکتور

رزولوشن ( تفکیک تصاویر ) به صورت عددهای ۶۰۰*۱۰۲۴ ،۷۶۸*۱۰۲۴ ،۸۰۰*۱۲۸۰، ۱۰۸۰*۱۹۲۰ نمایش داده می شود، هر چه رزولوشن بالاتر باشد، تصویر بزرگتر و با کیفیت تر می باشد.

کنتراست یا شفافیت  تصویر، مقادیر ۲۰۰:۱، ۸۰۰:۱، ۱۰۰۰:۱،…و ۳۵۰۰:۱ نمایش داده می شوند. همان طور که مشخص می باشد هر چه این عدد بزرگتر باشد شفافیت تصویر بیشتر می باشد.

نسبت طول و تصویر که ضریب مقیاس نامیده می شود و شامل دو مقدار ۴:۳ و ۱۶:۹ می باشد. ۴:۳ سایز تصویر تلویزیون های قدیمی بوده و نزدیک  به مربع می باشد. ۱۶:۹ حالت Wide (کشیده ) بوده که اکثر تلویزیون و مانیتورهای جدید به این شکل می باشند.

فاصله نصب پرده از ویدیو پروژکتور

سایز تصویر و فاصله نصب پرده نمایش دارای یک  مقدار ثابت بوده که در بروشر پروژکتور این عدد به صورت “۳۰~  “۳۰۰ ، ۱/۴M~12/4M ثبت شده است.عدد اول حداقل و حداکثر اندازه تصویر و عدد دوم حداقل و حداکثر فاصله را بیان می کند.

دیدگاهتان را بنویسید