چگونه رمز بایوس (BIOS) را ریست کنیم؟

چهار باور اشتباه درمورد RAM
سپتامبر 10, 2018
همه چیز در مورد RAM در مک ها
سپتامبر 10, 2018
نمایش همه

چگونه رمز بایوس (BIOS) را ریست کنیم؟

بایوس اولین ضربه‌ایست که کامپیوتر برای کار کردن به آن نیاز دارد. به بیان ساده  Basic Input Output System یا سیستم خروجی ورودی پایه به سخت افزار می‌گوید که نرم افزار را بارگذاری کرده و با لوازم جانبی ارتباط برقرار کند.

بایوس اولین در به روی سیستم شماست. شما می‌توانید بایوس خود را با یک رمز قفل کرده و نگذارید که کسی بدون اجازه وارد کامپیوتر شما شود. این مانع امنیتی سطح پایین باعث می‌شود که هرکسی که یک درایو فلش ویندوز قابل بوت یا یک سی دی لینوکس لایو و همچنین رمز ویندوز شما را دارد نتواند وارد کامپیوتر شما شود.

اما اگر یک رمز بایوس بگذاریم و آن را به یاد نیاوریم چه کار کنیم؟

چگونه رمز بایوس را ریست کنیم؟ 

شما به راحتی می‌توانید با باز کردن دستگاه و برداشتن باتری CMOS رمز بایوس را ریست کنید. این کار نیروی برق روی بایوس را قطع کرده و همه چیز روی حافظه حذف می‌شود. این کار روی کامپیوتر دسکتاپ ساده است اما روی بسیاری از اولترابوک‌ها و تبلت‌ها کار دشواری است.

این روش از ساختار در پشتی شرکت‌های سازنده‌ی کامپیوتر استفاده می‌کند. رمز پیش فرض برای بعضی از سازندگان را به راحتی می‌توان یافت. درضمن توسط وب‌سایت  Dogbert می‌توانید رمز پیش‌فرض خود را بیابید.

۱- کامپیوتر خود را روشن کرده و یک رمز اشتباه را سه بار یا بیشتر وارد کنید.

۲- یک پیام می‌بینید که به شما می‌گوید که به خاطر وارد کردن رمز اشتباه دستگاه شما غیرفعال شده است.

۳- این پیام همچنین شامل یک شماره است. این شماره را یادداشت کنید چرا که به شما کمک می‌کند رمز در پشتی بایوس را بیابید.

۴- صفحه‌ی BIOS MASTER PASSWORD GENERATORا روی یک کامپیوتر دیگر و یا گوشی باز کنید.

چگونه رمز بایوس را ریست کنیم

 

۵- شماره‌ای را که روی صفحه‌ی بایوس می‌بینید باز کنید. روی دکمه‌ی Get password کلیک کنید تا لیستی از مدل‌های کامپیوتر و رمزها را ببینید. رمز نزدیک‌ترین دستگاه‌ را به کامپیوتر خود وارد کنید.

۶- کامپیوتر خود را ریبوت کرده به صفحه‌ی رمز بایوس بروید و رمز را وارد کنید.

ریست رمز بایوس توسط سخت افزار

بعضی از شرکت‌ها از رمزهای متفاوتی برای سخت افزار خود استفاده می‌کنند پس مراقب باشید. شما همیشه می‌توانید از نمایندگی‌ها کمک گرفته و شماره را به آن‌ها بدهید. البته کاربران حرفه‌ای روش‌های دیگری برای ریست رمز بایوس کامپیوتر خود دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید