چگونه صدای فن لپ تاپ را کاهش دهیم؟

آموزش حل مشکلات تاچ پد لپ تاپ
سپتامبر 2, 2018
تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال
سپتامبر 2, 2018
نمایش همه

چگونه صدای فن لپ تاپ را کاهش دهیم؟

 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام کار با لپ تاپ از فن آن صداهای مختلفی به گوش شما برسد. این صداها در برخی موارد طبیعی است اما در بیشتر موارد به دلیل داغ شدن بیش از حد دستگاه است. اگر احساس کردید شدت بیشتری پیدا کرده و برای شما اذیت کننده شده است، وقت آن رسیده که فن را تعویض کنید. حال در ادامه این مقاله با چند راهکار جهت کاهش صدای فن لپ تاپ به شما آموزش می‌دهیم. همراه باشید:

دلایل صدای فن لپ تاپ

باز گذاشتن برنامه های مختلف

اگر هنگام کار با کامپیوتر، برنامه های زیادی را به طور همزمان باز گذاشته باشید، پردازشگر و حافظه سیستم شما، برای اینکه تمامی این برنامه ها به درستی عمل کنند، بیشتر کار کرده و این باعث می‌شود که در سیستم حرارت و گرمای بیشتری ایجاد شود و فن‌های لپ تاپ نیز سریع‌تر عمل کنند تا جریان هوای خنک ورودی را برقرار کرده و هوای گرم تر را به بیرون هدایت کنند.

بهتر است در این مواقع برنامه‌های سنگین را ببنید. بعد از این کار، ، فن دستگاه شما باید پس از گذشت چند دقیقه صدای کمتری داشته باشد.

مخفی بودن فرآیند یا اشکال در انجام آن

گاهی اوقات شاید به این مورد برخورد کرده باشید که فن لپ تاپ بدون هیچ ایرادی با صداهای بلند و عجیبی کار می‌کند.  اگر لپ تاپ شما در محیطی خنک قرار دارد که هوا به خوبی در آن جریان دارد و شما برنامه های زیاد، یا هیچ برنامه‌ای را اجرا نکرده‌اید، اما هنوز هم فن شما با نهایت سرعت می‌چرخد، بهتر است به قسمت  Task Manager بروید، چرا که گاهی ممکن است روند پردازش در یک برنامه با اشکال مواجه شده و گیرکرده باشد، در این زمان ممکن است تمام قدرت پردازشگر شما را به کار گرفته باشد. نشت حافظه زمانی اتفاق می‌افتد که یک برنامه، حافظه‌ای از سیستم عامل دریافت کند ولی قادر به آزاد کردن و برگرداندن آن نباشد.

شما می‌توانید با کلیک بر روی تب CPU ، برنامه ها را بر اساس درصد پردازشگر مورد نیاز، طبقه بندی کنید. اگر برنامه‌ای را در این لیست دیدید که شما از آن استفاده نکرده‌اید و درصد زیادی از پردازشگر شما را به کار گرفته است، آن را انتخاب کرده و “End task” را فشار دهید. اگر پس از چند دقیقه تغییری را احساس نکردید، کامپیوتر خود را خاموش و روشن کنید.

کاربران مک می توانند از Activity Monitor برای کار بالا استفاده کنند.

تنظیم کردن نرم افزاری

بسیاری از لپتاپ ها دارای بخشی برای کنترل دور فن لپ تاپ هستند. بسیاری از این تنظیمات درون تنظیمات بایوس لپ تاپ موجود است.

اما نرم افزاری های جانبی نیز برای این کار وجود دارد. اگر از ویندوز استفاده می‌کنید از SpeedFan و اگر دارای یک دیوایس مک هستید، می‌توانید از smcFanControl برای کاهش صدای فن لپ تاپ استفاده کنید.

گرد و غبار لپ تاپ

یکی از دلایلی که باعث می‌شود فن دستگاه به خوبی کار نکند، وجود گردوغبار داخلی لپ تاپ است. این گردوغبارها باعث می‌شود که عملیات تهویه و چرخش فن به خوبی انجام نشود و هوای گرم برای خروج دچار مشکل شود.

در این زمان، فن‌ها برای جبران کردن این کندی، با سرعت بیشتری می‌چرخند و سر و صداهای مختلفی را هم ایجاد می‌کنند. در این مواقع برای کاهش صدای فن لپ تاپ، متخصصین با تجهیزات پیشرفته این کار را انجام خواهند داد.

خرابی و قدیمی شدن فن دستگاه

گاهی ممکن است فن دستگاه قدیمی شده باشد و دیگر کارایی اولیه را نداشته باشند. همچنین ممکن است آن‌ها به درستی در جای خود قرار نداشته باشند، و یا اینکه اگر لپ تاپ شما همیشه در حال جابه‌جایی و حرکت است، ضربه می‌تواند باعث جابه‌جایی فن لپ تاپ شود و هنگام چرخیدن به چیزی برخورد کنند.

حال اگر تمامی موارد بالا را انجام دادید و هنوز مشکل شما رفع نشده است، وقت آن رسیده است که قطعه توسط یک متخصص تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید