کار نکردن دی وی دی رایتر و راه حل آن در الکتروتاپ

مشکلات کارت وایرلس لپ تاپ و روش رفع آن در الکتروتاپ
سپتامبر 12, 2021
تعمیرات انواع لپ تاپ ایسوس در الکتروتاپ
سپتامبر 20, 2021
نمایش همه

کار نکردن دی وی دی رایتر و راه حل آن در الکتروتاپ

دی وی دی رایتر لپ تاپ و وظایف آن

خب بحث را با بررسی خود دی وی دی رایتر لپ تاپ شروع می کنیم داخل دی وی دی رایتر از سه بخش کلی تشکیل شده که هر کدام از آنها وظیفه مخصوص به خود را دارند که هر کدام را به صورت جدا گانه توضیح خواهیم داد .

  • موتور دیسک : این موتور در وسط دیسک قرار می گیرد و برای گردش دیسک با دور بالا به کار گرفته می شود تا لنز اطلاعات بیشتری را بتوانند بخواند.
  • اپتیکال بلاک (مجموعه اپتیک) : به مجموعه لنز و چند قطعه دیگر که شامل ریل و … می شود مجموعه اپتیک یا اپتیکال بلاک می گویند که وظیفه این بخش خواندن اطلاعات از روی دیسک در حال چرخش است.
  • برد مرکزی دی وی دی رایتر : این برد اطلاعات خوانده شده توسط لنز را پردازش و آن ها را به زبان باینری تبدیل می کند (زبان ماشین یا همان صفر و یک) همچنین تقریبا مانند Cpu عمل می کند و دو بخش دیگر را نیز تحت نظر دارد و عملکرد آنها را بررسی می کند .

و علاوه بر این موارد اطلاعات پردازش شده نیز توسط این بخش یعنی برد مرکزی به مادر برد لپ تاپ و یا مادر برد کامپیوتر انتقال داده می شود که در بیشتر موارد توسط رابط SATA است البته می تواند از نوع IDE و یا SAS نیز باشد .

نکات تعویض و خرید دی وی دی رایتر لپ تاپ جدید

اگر قصد دارید که یک دی وی دی رایتر جدید بخرید چند نکته وجود دارد که بایستی به آن دقت کنید زیرا دی وی دی رایتر لپ تاپ با دی وی دی رایتر کامپیوتر های خانگی یا اداری تفاوت هایی دارد این تفاوت در سایز یا اندازه های آن ها است

دی وی دی رایتر های کامپیوتر ها از نظر اندازه تفاوتی با یکدیگر ندارند اما در لپ تاپ ها سه  مدل دی وی دی رایتر وجود دارد .

  1. دی وی دی رایتر نرمال : با ضخامت ۱۲٫۷ میلی متر که بزرگ ترین دی وی دی رایتر لپ تاپ موجود است
  2. دی وی دی رایتر سوپر اسلیم : با ضخامت ۹٫۵ میلی متر
  3. دی وی دی رایتر اسلیم : با ضخامت ۹ میلی متر که کوچک ترین دی وی دی رایتر لپ تاپ است

برای همین نیز باید قبل از خرید مدل دقیق دی وی دی رایتر لپ تاپ خود را بدانید و یا از فروشنده برای خرید درایو نوری یا دی وی دی رایتر مشاوره بگیرید.

البته این مورد زمانی که می خواهید دی وی دی رایتر خود را درون باکس دی وی دی رایتر قرار دهید و به جای درایو نوری از کدی استفاده کنید نیز مهم است تا باکس دی وی دی رایتر مناسب را انتخاب کنید .

اگر نمی دانید کدی چیست می تواند به مطلب چگونه دو هارد در لپ تاپ داشته باشیم مراجعه کنید .

مشکلات دی وی دی رایتر لپ تاپ و راه حل آن ها

دی وی دی رایتر ها توسط عوامل زیادی ممکن است به مشکل بخورند عوامل سخت افزاری مانند شکستگی ،شل شدگی ، گرد و خاک گرفتن و… و نرم افزاری مانند نصب نبودن درایور های مناسب آن ، نا هماهنگی آن با سیستم و…

برای رفع مشکلات مربوط به دی وی دی رایتر لپ تاپ کارشناسان الکتروتاپ روش های زیر را پیشنهاد می کنند .

عدم توانایی در خواندن سی دی و یا دی وی دی

 مورد بیشتر به لنز یا سرعت گردش دیسک مربوط است و برای چک کردن آن ابتدا کافیست یک گوش پاک کن تهیه کرده و با نفس خود روی لنز را کمی مرطوب کنید سپس با گوش پاک کن به آرامی روی لنز را تمیز کنید.

دقت کنید لنز دی وی دی رایتر لپ تاپ به شدت حساس است و باید به آرامی تمیز شود به همین دلیل اگر دقت و یا مهارت کافی در این زمینه ندارید به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید تا دستگاه آسیبی نبیند.

سپس بعد از تمیز کردن لنز دوباره دی وی دی رایتر را امتحان کنید اگر مشکل رفع نشده است به احتمال قوی دور چرخش دیسک پایین است و باید موتور چرخاننده که در مرکز دیسک قرار می گیرد تمیز شود برای اینکار در دی وی دی رایتر ها محفظه ای وجود دارد

در داخل این محفظه برای تمیز کردن از دو نوع مایع می توانید استفاده کنید پیشنهاد ما این است که از اسپری کنتاکت شور استفاده کنید اما به جای آن می توانید از الکل نیز برای پاک سازی کمک بگیرد و مشکلی پیش نخواهد آمد .

زمانی که دی وی دی رایتر را باز کردید یک نگاهی نیز به ریلی که لنز روی آن قرار گرفته بیاندازید و اگر گرد و غبار روی آن قرار گرفته باشد آن را نیز تمیز کنید زیرا در حین خواندن سی دی یا دی وی دی لنز روی آن ریل به صورت مداوم در حال رفت و آمد است.

دی وی دی رایتر داده ها را رایت نمی کند

دلیل این مشکل ، هم می تواند سخت افزاری باشد و هم نرم افزاری مشکل سخت افزاری آن مربوط به دور چرخش دیسک است زیرا در زمان رایت سی دی یا دی وی دی ، دیسک باید در سرعت مشخصی چرخش داشته باشد که راه حل آن در بخش قبلی توضیح داده شده است .

اما نوع نرم افزاری آن بیشتر مربوط به ویندوز و درایور ها است که با آپدیت مشکل بیشتر اوقات رفع یمی شود برای آپدیت می توانیداز بخش تنظیمات (Settings) به قسمت آپدیت ها و امنیت (Update & Security) و سپس  به Check for Update بروید .

اگر این روش جواب نداد درایور مربوط به دی وی دی رایتر را حذف کنید و مجدداً دانلود  و نصب کنید برای این کار نیز می توانید از قسمت کنترل پنل دستگاه وارد دیواس منیجر  (Device Maneger)  شده و تمامی درایو های مربوط به ATA Channel  را پاک کرده و دستگاه را خاموش و دوباره روشن کنید سیستم عامل دستگاه به طور خودکار دی وی دی رایتر را شناسایی خواهد کرد

و شما نیازی به نصب به صورت دستی  ندارید البته مشکل رایت نکردن از برنامه ای که برای رایت نیز استفاده می کنید نیز می تواند باشد.

راه کار آخر نیز مربوط به بایوس  لپ تاپ می شود و بایستی شما وارد  تنظیمات بایوس لپ تاپ شوید و در لیست دستگاه های متصل دی وی دی رایتر را پیدا کنید و ببینید که دی وی دی رایتر لیست شده و شناسایی شده است یا نه .

مورد آخر نیز خود دیسک است ممکن است مشکل از خود دیسک باشد ، با یک دیسک دیگر امتحان کنید که آیا آن هم همین مشکل را دارد یا خیر و یا خود همان دیسک را تمیز کنید  و دقت داشته باشید که هیچ گونه آلودگی و گرد و غباری روی آن نباشد.

اگر تا به حال کار های تعویض و یا تعمیر لپ تاپ یا کامپیوتر را انجام نداده اید بهتر است لپ تاپ خود را به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ برده و یک کارشناس این کار را برای شما انجام دهد تا لپ تاپ به بهترین نحوه تعمیر شود .

دیدگاهتان را بنویسید