۲۵۶گیگابایت حافظه رم در یک کامپیوتر چه حسی دارد؟

بهترین تبلت های پیشنهادی براساس قیمت (شهریور ۹۸)
آگوست 30, 2019
لپ تاپ های مبتنی بر پردازنده هایLake Comet Intel اقتصادی و خوش قیمت هستند،روند معرفی آغاز شد
آگوست 30, 2019
نمایش همه

۲۵۶گیگابایت حافظه رم در یک کامپیوتر چه حسی دارد؟


چندی پیش ایسوس مادربرد قدرتمند  ROG Rampage VI Extreme Encore را معرفی کرد؛ لیست مشخصات این مادربرد و صفحه محصول که در وب سایت ایسوس منتشر شده است، حاوی اطلاعات و نکات جالب توجهی از پردازنده‌های Intel Cascade Lake-X است. پردازنده‌هایی که در سطوح حرفه‌ای با نسل سوم از پردازنده‌های AMD Threadripper وارد رقابت خواهند شد.

پردازنده‌های Cascade Lake-X (CSL-X) با حداکثر ۱۸ هسته وارد بازار خواهند شد؛ آنها به لیتوگرافی بهبود یافته ۱۴ نانومتری مجهز بوده عجیب است که اینتل حتی برای این پلتفرم هم از لیتوگرافی ۱۰ نانومتری استفاده نکرده است! این شرکت مدعی است که لیتوگرافی ۱۴ نانومتری آن، در بخش‌هایی مانند بازی، همچنان از ZEN برتر است.

بنچمارک هایی (غیر رسمی) که از تراشه‌های ۱۰ و ۱۸ هسته‌ای Cascade Lake-X منتشر شده است، حاکی از بهبود ۱۰ تا ۱۲ درصدی عملکرد، به نسبت سری Skylake-X Refresh (SKL-XR) است. البته هنوز برای تصمیم گیری در مورد توانایی‌های این پلتفرم زود است. یکی از نکاتی که به همراه معرفی مادربرد ROG Rampage VI Extreme Encore لو رفته است، پشتیبانی این پلتفرم از ۲۵۶ گیگابایت حافظه رم DDR4 است. این برای اولین بار در جهان است که یک پلتفرم HEDT می‌تواند از ۲۵۶ گیگابایت حافظه رم پشتیبانی کند.

اینتل در نسل نهم خود امکان به کارگیری ۱۲۸ گیگابایت حافظه رم DDR4 را ممکن کرد؛ سپس سر و کله ماژول‌های ۳۲ گیگابایتی هم پیدا شد که در مجموع ۴ اسلات، کاربران قادر به استفاده از ۱۲۸ گیگابایت حافظه DDR4 بودند. هرچند که در پلتفرم دسکتاپ میانی (MSDT) نیاز چندانی به چنین ظرفیت بالایی دیده نمی‌شود، اما در برخی از برنامه‌های سنگین مانند موتورهای رندر، حافظه رم با ظرفیت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مورد دیگری که با وجود لیست مشخصات مادربرد فوق از آن اطمینان حاصل کرده‌ایم، نام‌گذاری سری Cascade Lake-X است؛ اینتل از نام‌گذاری Core i9-10000X در این پلتفرم استفاده کرده است. سومین مورد مهم در مورد این پلتفرم، پشتیبانی چیپست X299 از پردازنده‌های Cascade Lake-X است؛ هر چند که اینتل احتمالاً تراشه‌ای با نام X499 را برای هدایت بردهای آتی LGA2066 معرفی می‌کند، اما خوشحال هستیم که با مادربردهای X299 فعلی می‌توان از CPUهای جدید استفاده کرد.

در پایان هم افزایش تعداد گذرگاه‌های PCI-E 3.0 به ۴۸ خط، ویژگی و بهبود دیگری است که در این پلتفرم لحاظ شده است. در نتیجه امکان استفاده بیشتر از گذرگاه PCI-E برای ذخیره سازهای NVME، آرایش‌های Multi GPU و … ممکن می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید