۵ راهکار برای کار نکردن میکروفون لپ تاپ

۶ راهکار افزایش سرعت لپ تاپ + نکته
آوریل 21, 2022
کدی لپ تاپ و کاربرد های جالب آن
کدی لپ تاپ چیست ؟ + کاربرد های جالب آن
آوریل 27, 2022
نمایش همه

۵ راهکار برای کار نکردن میکروفون لپ تاپ

رفع مشکل میکروفون لپ تاپ

دلایل کار نکردن  میکروفون لپ تاپ در ویندوز ۱۰

در لپ تاپ ها بر خلاف کامپیوتر های خانگی سوکتی جداگانه برای میکروفون وجود ندارد .(البته در برخی نسخه های قدیمی لپ تاپ های مانند Acer Extensa 5535 دو سوکت وجود دارد.)

و در لپ تاپ ها می توان از همان یک سوکت هم میکروفون را وصل کرد و استفاده کرد هم اسپیکر را ، اما در لپ تاپ ها به صورت پیش فرض میکروفون در قسمت بالایی صفحه نمایش یا در قسمت بالای کیبورد در یک حفره بسیار کوچک قرار دارد و صدا از این قسمت دریافت می شود .

حال گاهی ممکن است بخاطر دلایل متعددی میکروفون کار نکند که می خواهیم در این مطلب به راه حل های آن بپردازیم البته اگر تخصص یا مهارت کافی ندارید بهتر است برای انجام تعمیرات به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید .

راه حل یا روش های رفع مشکل میکروفون لپ تاپ :

  • راه حل اول

ابتدا چک کنید که دسترسی ها را داده باشید تا برنامه ها بتوانند از میکروفون استفاده کنند .

یعنی برای اینکه برنامه ها بتوانند از میکروفون لپ تاپ استفاده کنند باید دسترسی را از ویندوز داشته باشند حال این برنامه ممکن است گوگل کروم باشد یا هر برنامه دیگری .

برای اینکار در قسمت جستجوی ویندوز کلمه “Setting” را سرچ کنید و وارد برنامه شوید به قسمت Privacy  بروید و گزینه Microphone را مشاهده خواهید کرد روی آن کلیک کنید .

در قسمتی که باز شده بالای صفحه را دقت کنید که جمله Microphone access for this device is on

نوشته شده باشد اگر به جای On  کلمه Off نوشته شده باشد کافیست روی Change  کلیک کرده و به on تغییر بدهیم .

همچنین گزینه ی Allow apps to access your microphone  را هم فعال کنید .

البته در قسمت پایین تر این صفحه قابلیت های بیشتری نیز وجود دارد مثلا می توانید تعیین کنید کدام برنامه ها به میکروفون لپ تاپ دسترسی داشته باشند .

 

  • راه حل دوم

اگر روش قبلی را امتحان کردید و نتیجه نگرفتید ممکن است مشکل لپ تاپ شما از نا هماهنگی بین سخت افزار و نرم افزار باشد .

برای رفع این مورد کافیست روی آیکون My Computer راست کلیک کنید و گزینه Manage را بزنید ، در صفحه باز شده از سمت چپ روی گزینه Device Manager کلیک کنید سپس یک لیست از درایور های نصب شده روی لپ تاپ باز خواهد شد.

 

روی گزینه audio inputs and outputs کلیک کنید سپس روی Internal Microphone راست کلیک کنید و گزینه Uninstall را بزنید سپس از بالا روی آیکون سرچ را بزنید تا دستگاه مجددا درایور را نصب بکند پس از نصب دوباره راست کلیک کرده و گزینه آپدیت را بزنید (در این قسمت باید اینترنت تان وصل باشد)

 

  • راه حل سوم

متصل بودن کابل ها را چک کنید اگر از میکروفون خارجی استفاده می کنید جک صدا را چک کنید اما اگر از میکروفون خود لپ تاپ استفاده می کنید باید قاب دور LED آن را باز کنید و ببینید که سوکت صدا به درستی متصل شده باشد .

اگر تجربه ای در زمنیه تعمیرات لپ تاپ ندارد بهتر است برای اینکار به یک شخص باتجربه یا یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید تا آسیبی به سایر قطعات لپ تاپ وارد نشود .

زیرا ممکن است در هنگام باز کردن قاب A لپ تاپ به کابل های ارتباطی یا به LED لپ تاپ صدمه وارد شود .

  • راه حل چهارم

به پنل صدا بروید و مقدار حساسیت میکروفون  لپ تاپ به صدا را بیشتر کنید .

برای انجام این کار مراحل زیر را انجام دهید.

  1. از سمت راست پایین در صفحه Desktop روی آیکون صدا راست کلیک کنید و روی گزینه sound کلیک کنید .
  2. در پنجره باز شده تمام دستگاه ها و قطعاتی که به عنوان ورودی و خروجی صدا هستند را مشاهده خواهید کرد
  3. از قسمت بالایی روی گزینه Recording کلیک کنید در این قسمت روی گزینه میکروفون دوبار کلیک کنید یا راست کلیک کرده و گزینه Properties بزنید.
  4. حال در پنجره جدیدی که باز شده به قسمت Levels بروید و مقدار گزینه های Microphone و Microphone Boost را بیشتر کنید . با این کار  حساسیت میکروفون به صدا افزایش پیدا خواهد کرد
  5. برای تست هم میتوانید از قسمت سرچ کلمه Voice Recorder را سرچ کنید خود ویندوز برنامه ای برای ضبط صدا دارد یکبار با این برنامه صدای تان را ضبط کنید و بررسی کنید که میکروفون درست شده است یا نه .

 

  • راه حل پنجم

این مورد به ندرت جواب می دهد اما اگر روش های بالا را امتحان کردید انجام این مورد نیز خالی از لطف نیست .

روش آخر استفاده از عیب یاب خود ویندوز (Troubleshoot) است . برای اینکار ابتدا باید وارد  تنظیمات ویندوز بشوید .

روی آیکون سرچ کلیک کنید و Setting را سرچ کنید سپس در تنظیمات وارد بخش Update and Security  بشوید در این قسمت هم روی Troubleshoot بزنید و روی Additional Troubleshooters بزنید .

سپس در قسمت باز شده به سمت پایین اسکرول کنید و روی Recording Audio  بزنید و بعد از آن روی Run the Troubleshooter کلیک کنید و مراحل بعدی را طی کنید مثلا میکروفون مورد نظر را انتخاب کنید و مراحل این چنینی (مراحل سختی نیست نگران نباشید ! ) .

اگر تمام موارد را انجام دادید اما هنوز این مشکل رفع نشده به احتمال بسیار زیاد یک ایراد سخت افزاری در سیستم تان وجود دارد که بایستی آن را درست کرد .

برای انجام اینگونه تعمیرات حتما به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید همچنین شما می توانید از بخش اورژانس لپ تاپ مشکل و مشخصات لپ تاپ را ثبت کنید تا کارشناسان به صورت تخصصی به حل مشکل لپ تاپ شما بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید