خرید رم لپ تاپ و هزینه ارتقا آن
فوریه 27, 2022
بعد از آب خوردگی لپ تاپ بهترین اقادامات چیست ؟
مارس 10, 2022
نمایش همه

۷ دلیل صدای فن لپ تاپ

دلایل صدای فن لپ تاپ

اوایل که لپ تاپ را می خریم لپ تاپ خیلی روان و نرم و بدون صدا کار می کنه اما بعد گذشت یک یا دو سال صدا هایی از لپ تاپ تولید می شود که اصلا خوش آیند نیست . دلیل صدای فن لپ تاپ  به عوامل مختلفی بستگی دارد که تک تک آن ها را برای شما بررسی خواهیم کرد و راه حل ها و روش های پیشگیری را به طور کامل در این مطلب توضیح می دهیم .

۱٫کثیف شدن فن :

این یکی از رایج ترین دلیل ها است زیرا لپ تاپ به علت جا به جایی آسان در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد مثلا در طول یک هفته ممکن است لپ تاپ را در شرکت ، خانه ، کافه ، روی تخت یا در مکان های صنعتی که گرد و غبار زیادی دارد مورد استفاده قرار بگیرد .

به مرور زمان کثیفی در فن لپ تاپ گیر می کند و نیاز به تمیز کاری پیدا می کند و اگر تمیز نشود ممکن است باعث شود آسیب های بیشتری به فن وارد شود .

این مشکل راه حل ساده ایی دارد و کافیست به صورت دوره ای بین ۶ تا ۸ ماه لپ تاپ را به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ برده و لپ تاپ را سرویس کنید.

 ۲٫کج شدن هیت سینک

کج شدن هیت سینک باعث می شود پره فن لپ تاپ با دیواره یا بدنه لپ تاپ تماس پیدا کند و صدای ناهنجاری تولید می شود البته صدای آن بستگی دارد خم شدگی چقدر باشد .

دلیل خم شدن هیت سینک می تواند نیز می تواند به علت وارد شدن ضربه به لپ تاپ مثلا افتادن از ارتفاع ۳۰cm یا بیشتر ، خم شدگی در حین باز کردن کامل لپ تاپ .

راه حل برای این مشکل این است که ابتدا باید توسط یک متخصص لپ تاپ باز شود تا آسیب بیشتری به لپ تاپ وارد نشود سپس زاویه قرار گرفتن و فیکس بودن هیت سینک بررسی شود .

۳٫خرابی بلبرینگ

در داخل فن برای چرخش آن بلبرینگ دارد و ممکن است این ریل این بلبرینگ گرد و غبار بگیرد و کمی سرعت چرخش فن را کم کند یا زاویه چرخش را تغییر دهد .

راه حل این مورد تقریبا ساده است و شاید قسمت رسیدن به فن کمی سخت باشد .برای تمیز کاری ریل فن کافیست فن لپ تاپ را خارج کرده و مقداری از اسپری WD-40 را روی مرکز  فن اسپری کنید .

بعد از اسپری کردن روان شدن فن را حس خواهید کرد .

۴٫ وارد شدن قطعه های ریز به داخل فن

این مورد به ندرت رخ می دهد و امکان رخ دادن پایینی دارد . اگر به مکان های مختلف صنعتی می روید مثلا به کارگاه های چوب و سنگ و … باید دقت داشته باشید که تکه های کوچک سنگ یا هر چیز دیگری داخل لپ تاپ نشود.

۵٫شکستگی پره فن لپ تاپ 

شکسته شدن یکی از پره ها کافیست تا تعادل فن در زمان چرخش بهم بخورد و صدای  بسیار آزار دهنده تولید بکند . در این موارد باید قطعه فن تعویض شود تا صدای آن به حالت قبلی برگردد.

۶٫ برد فن لپ تاپ

امکان دارد به علت نوسانات برق در مدار لپ تاپ برد فن که سرعت چرخش ، زمان شروع به چرخش و … را در فن کنترل می کند بسوزد یا مشکلی پیدا بکند در این شرایط فن کار نمی کند و عملا لپ تاپ پس از مدت کوتاهی خاموش می شود .

حال این مشکل بر فن می تواند از مقاومت ای روی آن ، آی سی و بقیه اجزا آن باشد که تصویر برد یک فن را می توانید در عکس های زیر ببینید .

برای حل ای مشکل دو راه حل وجود دارد یا برد فن را با یک فن دیگر که مثلا پره هایش شکسته عوض شود که کار نسبتا سخت و زمان بری است . را ه حل دوم خرید فن لپ تاپ و تعویض آن است .

۷٫ دور بالا بودن و صدای فن لپ تاپ

در بعضی موارد به دلیل اینکه فشار زیادی به لپ تاپ وارد شده مثلا یک بازی آنلاین یا کار هایی مثل ادیت ویدیو ، کار با فتوشاپ و … انجام داده باشید که گرمای زیادی تولید می کنند و در این مواقع فن با دور بالا کار می کند که گرما را زود تر خارج کند و جلوی آسیب به چیپ ها یا خاموش شدن لپ تاپ را بگیرد .

در این مورد افزایش صدا در حد بسیار کم مورد قبول است اما نباید در حدی باشد که انگار چیزی در فن گیر کرده یا به دیواره فن کشیده می شود .

راه پیشگیری کلی از خرابی های مربوط به فن همان سرویس کردن دوره ای آن است و هم کم هزینه تر از تعویض فن است و هم ممکن است در اثر خرابی فن قطعه یا چیپ های دیگری نیز آسیب بینند که طبیعتاً هزینه زیادی را در پی خواهد داشت .

برای سرویس کردن لپ تاپ خود حتما به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ متخصص مراجعه کنید تا صدمه و آسیب ظاهری در حین باز کردن به آن وارد نشود .

نکته مهم این است که اگر فن لپ تاپ صدا می دهد با توجه به موارد بالا می توانید بهترین تصمیم را بگیرید اما اگر هنوز هم  شک دارید که مشکل از کجای فن است بهتر است از کارشناسان الکتروتاپ راهنمایی بگیرید .

 برای تماس و دریافت راهمنایی ار کارشناسان می توانید با شماره های ۸۸۲۲۶۳۷۰ و ۸۸۲۲۸۳۲۷ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید