۹ راهکار افزایش عمر هارد دیسک

چه تفاوتی میان هاردهای مکانیکی (HDD) و هاردهای جامد (SSD) وجود دارد؟
سپتامبر 4, 2018
باطری مادربورد را چگونه تعویض کنیم
سپتامبر 5, 2018
نمایش همه

۹ راهکار افزایش عمر هارد دیسک

در دنیای امروز یکی از وسایل مهم همراه ما که به نوعی مخزن اسرار و اطلاعات ما می باشد هارد دیسک ها هستند اگر شما هم جز کسانی هستید که اطلاعات خود را بر روی هارد دیسک ذخیره می کنید و امنیت و حفاظت از این اطلاعات برایتان مهم است پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کرده و با ما همراه باشید.

گرچه در صورت آسیب و ضربه به هارد دیسک ها امکان بازیابی و ریکاوری هارد وجود دارد اما این امر منجر به صرف هزینه و زمان زیادی خواهد شد. به همین علت بهتر است از هارد دیسک خود مراقبت کرده تا اطلاعاتتان حفظ شود که در ادامه راهکارهایی را برای این امر مرور خواهیم کرد.

۹ راهکار در جهت افزایش طول عمر هارد دیسک :

جلوگیری از ضرب دیدگی

از ضرب دیدگی و سقوط هارد دیسک خود جلوگیری کنید. یکی از علل عمده خرابی هارد دیسک ها تکان خوردن یا وارد شدن ضربه شدید به آن است. به علت نزدیک بودن هد به پلاتر و همچنین سرعت بالای حرکت ین قطعات تکان خوردن شدید و یا حتی آرام هارد باعث آسیب به هارد دیسک می شود. هر چند که در بازار هاردهایی با عنوان ضد ضربه و یا ضد آب وجود دارند اما توصیه میکنیم حتی برای این نوع هاردها نیز احتیاط را رعایت کنید.

خنک نگه داشتن

روی هارد ها و در سمتی که برد قرار دارد ۴ پیچ تعبیه شده است که کاربری آن نصب فن روی هارد است. هارد دیسک ها در برابر افزایش دما حساس بوده و در گرمای زیاد دچار آسیب می شوند. پس می توان با نصب یک فن که چندان گران نیست دمای هارد را پایین نگه داشته و از آن محافظت کنید.

پارتیشن بندی هارد

برخی کاربران تصور می کنند که بهتر است هارد دیسک را به پارتیشن های زیادی تقسیم کنند که این تصوری اشتباه است و بهتر است تعداد پارتیشن ها کم باشد.  توصیه می شود در پارتیشن بندی مقوله primary  و logical رعایت شود. درایو سیستم عامل باید بصورت primary تعریف شود و باقی درایو ها بصورت . Logical

 مدیریت و دسته بندی اطلاعات

مرتب بودن و دسته بندی اطلاعات در طولانی مدت برای هارد موثر بوده و عکس آن می تواند برای هارد مضر باشد. فایده این کار زمانی مشخص می شود که اطلاعات هارد از دست رفته باشد. به عنوان مثالی زمانی که درایوی فقط شامل عکس باشد و اطلاعات آن از دست برود بازیابی آن به مراتب راحت تر از حالتی است که هر نوع فایلی در آن قرار دارد.

حفاظت در برابر رطوبت

امروزه هاردهای ضد آب در بازار به فراوانی یافت می شوند. اما این ویژگی نسبت به عمق و در زمان معینی ضد آب هستند. پس توصیه می شود در هر شرایطی از هارد خود در برابر رطوبت حفاظت کنید.

حذف فایل های بیهوده

با وجود اینکه هاردهای امروزه حجم بالایی دارند و اطلاعات زیادی را در خود ذخیره می کنند اما اطلاعات موجود در خود را آدرس دهی می کنند و برنامه هایی مانند index ویندوز برای دسترسی سریع به این اطلاعات آنها را نشانه گذاری می کنند. پس هر چه حجم این اطلاعات بیشتر باشد انجام این کار بیشتر طول می کشد و سبب درگیری هد با دیسک می شود. پس توصیه می شود اطلاعاتی که کمتر به آن نیاز دارید روی CD  یا DVD  ذخیره کنید و از هارد دیسک حذف نمایید.

اسکن هارد توسط ویندوز

گاهی اوقات هنگام بالا آمدن ویندوز با صفحه اسکن دیسک مواجه می شوید که اغلب کاربران این عملیات را لغو می کنند اما بهتر است بدانید که اگر ویندوز درایوی را اسکن کند حتما آن درایو مشکلی دارد یا ساختار فایل و جدول های پارتیشن تغییر کرده است که نیاز به اصلاح و تعمیر دارد. پس بهتر است اجازه دهید ویندوز این مشکل را بررسی و حل کند.

منبع تغذیه مناسب

منبع تغذیه نامناسب و غیر استاندارد باعث آسیب دیدن هارد دیسک خواهد شد. قطعات کامپیوتر زمانی عملکرد صحیح خواهند داشت که برق یا منبع تغذیه آنها به صورت استاندارد و پایدار تامین شود. یکی از قطعات حساس به نوع منبع تغذیه برد هارد دیسک است. دیگر قطعات هارد همچون موتور و هد نیز از برق تغذیه می کنند و در صورتی که بصورت مناسب این کار انجام نشود در عملکرد آنها تاثیر گذاشته و صدمات جبران ناپذیری به هارد وارد خواهد کرد.

پشتیبان گیری از اطلاعات هارد

بهتر است از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. هر چند که در صورت از دست رفتن اطلاعات هارد می توانید توسط مراکز معتبر اطلاعات خود را بازیابی کنید اما تهیه کردن نسخه پشتیبان راهکار خوبی برای حفاظت از اطلاعات است.

در آخر توصیه می کنیم از پورت های ارتباطی هارد خود محافظت کنید و کابل را با فشار یا زور به هارد دیسک وصل نکنید زیرا در صورت مشکل در پورت ممکن است هارد شما دیگر قابل استفاده نباشد.

و همچنین در صورت بروز هر گونه ایراد و مشکل در هارد دیسک آن را به تعمیرکار مطمئن بسپارید تا بدون هیچ دغدغه ای تعمیر هارد شما با موفقیت انجام شود ،

 

دیدگاهتان را بنویسید